Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/film-milicyjny.klubmord.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/film-milicyjny.klubmord.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Przepraszam, czy tu biją? | Klub MOrd – Polskie filmy kryminalne i sensacyjne Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/film-milicyjny.klubmord.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Przepraszam, czy tu biją?

  • Rok produkcji: 1976
  • Premiera: 1976. 11. 22
  • Gatunek: Film kryminalny
  • Dane techniczne: Barwny. 2448 m. 82 min.
  • Plenery: Warszawa

 

http://www.veoh.com/watch/v89152348JyffDQRz

Marek Piwowski jeszcze w trakcie studiów w łódzkiej szkole filmowej dał się poznać jako znakomity dokumentalista. Za film „Kirk Douglas”, poświęcony wizycie tego aktora w łódzkiej szkole, otrzymał Grand Prix na festiwalu etiud filmowych w Amsterdamie. W tym samym 1967 roku – ciągle jako student – zrealizował dokument pt. „Muchotłuk”, nagrodzony na festiwalu etiud szkolnych w Moskwie. Już jako zawodowiec zrobił film „Pożar, pożar coś nareszcie dzieje się”, w 1968 roku uhonorowany nagrodą specjalną na festiwalu w Tours, kolejny dokument „Psychodrama” zdobył Srebrnego Smoka na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1972 roku. Po sześcioletniej przerwie od swego niezwykle udanego fabularnego debiutu w roku 1970 – głośny „Rejs” – Marek Piwowski zrealizował film, który zebrał nadzwyczaj pochlebne opinie krytyków i zapełnił kinowe sale. Sprawna realizacja, logiczna fabuła i wartka akcja „Przepraszam, czy tu biją” przyniosły mu Nagrodę Główną na Festiwalu Filmów Polskich w Gdańsku w 1976 roku. W filmie tym nie występują właściwie aktorzy zawodowi. Dwie z głównych ról Piwowski powierzył znanym mistrzom boksu, Jerzemu Kulejowi i Janowi Szczepańskiemu. Uwagę widza zwraca niezwykły pietyzm w odtwarzaniu realiów warszawskiego przestępczego światka i autentyzm oglądanych scen.
Główną postacią filmu jest Belus, bystry gangster, zawodowiec w swoim fachu – dobiera sobie niezawodnych kompanów, dla milicji pozostaje nieuchwytny. Właśnie planuje kolejny skok na kasę w Domu Towarowym „Sezam”.. Przedtem omawia ze wspólnikami skok fikcyjny, by dowiedzieć się, który z nich może sypać. Każdemu z nich podaje inny adres pasera; pod jednym z nich zjawiają się wkrótce wywiadowcy. Bimber, który sypnął, zostaje pocięty brzytwą. Tymczasem inspektorzy MO, Milde i Górny, namawiają – a właściwie szantażują – drobnego kryminalistę, by pozyskał zaufanie Belusa i donosił im o jego planach. „Student” – bo taki kryptonim dostaje chłopak – wypełnia ich polecenia. Opowiada im wszystko o planowanym przez Belusa skoku na „Sezam”. Na Belusa czeka zasadzka.

 

Powered by WordPress | Compare online movie rentals at iDVDRentals.com and get free trials from Netflix