- Film fabularny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1965
- Premiera: 1965. 04. 05
- Gatunek: Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży), Film sensacyjny
- Dane techniczne: Czarno-biały. 2560 m. 85 min. Plenery: Kazimierz nad Wisłą, Łódź (front budynku Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej).
http://www.youtube.com/watch?v=YsMiyBLmXjw
Adaptacja książki Zbigniewa Nienackiego „Wyspa złoczyńców” dokonana przez samego autora. Film zrealizowany został w malowniczych plenerach Kazimierza nad Wisłą.
W małym nadwiślańskim miasteczku krążą legendy o zaginionych podczas ostatniej wojny cennych skarbach byłego dziedzica. Dla wyjaśnienia tej sprawy wybiera się tam młody pracownik muzeum Tomasz, powiadomiony o tajemniczych zbiorach przez profesora Opałko, który prowadzi w okolicach miasteczka wykopaliska antropologiczne. Ponieważ milicja traktuje sprawę skarbów raczej humorystycznie – Tomasz postanawia działać na własną rękę. Myszkując po okolicznych bunkrach zauważa, że śledzi go dziewczyna, z którą, zetknął się już w drodze do miasteczka, a która okazuje się asystentką prof. Opałki, zwaną przez studentów „Zaliczka”. Sądząc, że przedstawicielem muzeum jest fotograf-amator Karol, dziewczyna zwierza mu się ze swych wątpliwości co do uczciwości poczynań Tomasza. Tymczasem Tomasz zaprzyjaźnia się z trójką harcerzy, którzy pomagają mu w poszukiwaniach. Wpadają na trop szajki, która chce zagrabić skarby. W odtworzonej przez prof. Opałkę (na podstawie znalezionej na wyspie czaszki) rzeźbie głowy – komendant MO rozpoznaje Gabrysiaka, zaufanego człowieka dziedzica, który zaraz po wojnie niespodziewanie zniknął. Zdemaskowany zostaje zabójca Gabrysiaka. Jest nim przewodnik PTTK – Kolasa. W kradzieży zbiorów przeszkodzili mu inni złodzieje: właściciel czarnej limuzyny i fotograf Karol, a tym z kolei – Tomasz, harcerze i „Zaliczka”. Cenne zbiory trafiają do muzeum, a Tomasz i „Zaliczka” wybierają się na następną wyprawę, w poszukiwaniu nowej przygody.