Seria składająca się z pięciu pojedynczych, półtoragodzinnych filmów, zrealizowanych przez różnych reżyserów. Każdy dotyczy innej sprawy, łączy je postać głównego bohatera, adwokata – detektywa, który na własną rękę usiłuje wyjaśnić przebieg wypadków, by oczyścić swoich klientów z niesłusznych oskarżeń. Mecenas Sokor, którego gra Emil Karewicz, rzeczywiście wierzy w niewinność osób, których obrony się podejmuje. Walczy o sprawiedliwość nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach, gdy wydaje się, że nic już nie zdoła uratować pogrążonego w nieszczęściu człowieka. Rozumie ludzi powikłanych wewnętrznie, bo sam też nie jest postacią jednoznacznie pozytywną. Stracił pracę w zespole adwokackim, dużo pije. Każda sprawa, którą prowadzi, może stać się dla niego osobiście szansą powrotu do zawodu, do normalnego życia.
SPRAWA OSOBISTA
- Film fabularny – telewizyjny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1984
- Premiera: 1986. 11. 27
- Dane techniczne: Barwny. 90 min.
Mecenas Sokor staje w obronie człowieka podejrzanego o przemyt. Andrzej Lechicki, pracownik urzędu celnego, przegrywa w nielegalnym kasynie gry dużą sumę pieniędzy. Wierzyciele ponaglają, domagają się natychmiastowej spłaty długu. Tymczasem prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przerzutu antyków do Wiednia. Podejrzenia padają na grupę celników. Lisiecki zostaje aresztowany. Wszystkie okoliczności przemawiają na jego niekorzyść. Jedynie jego dziewczyna, Ewa, wierzy w niewinność Andrzeja. Mecenas Sokor rozpoczyna własne śledztwo. Tropi podejrzanych, chce złapać na gorącym uczynku prawdziwych organizatorów przerzutu.
JEŹDZIEC NA OGNIU
- Film fabularny – telewizyjny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1985
- Premiera: 1986. 12. 04
- Dane techniczne: Barwny. 76 min.
Kłopoty mecenasa Sokora zdają się nie mieć końca. Pozbawiony pracy w zespole adwokackim, coraz częściej sięga po kieliszek. Na domiar złego zostaje wplątany w aferę gospodarczą. Próbuje na własną rękę rozwikłać sprawę, ale sam niewiele może zdziałać. Prosi o pomoc swego przyjaciela, literata Kubickiego. [TVP]
STARZY ZNAJOMI
- Film fabularny – telewizyjny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1985
- Premiera: 1987. 02. 12
- Dane techniczne: Barwny. 77 min.
Bohater tego filmu, przez przyjaciół zwany Zdzichem, wychodzi z więzienia. Przykładnie odbył karę, zamierza zacząć nowe życie. Jednak niełatwo jest zerwać z własną przeszłością. Zdzicho znów zostaje uwikłany w aferę kryminalną. Mecenas Sokor, który nieraz już wyciągał z opresji ludzi pogrążonych z kretesem, wierzy w niewinność swojego klienta i postanawia to udowodnić.
PĘTLA DLA OBCEGO
- Film fabularny – telewizyjny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1984
- Premiera: 1986. 11. 20
- Dane techniczne: Barwny. 64 min.
Małe prowincjonalne miasteczko, w sąsiedztwie budowa wielkiego kombinatu. Mieszka tu teraz mecenas Sokor, który w wyniku wielu niepowodzeń osobistych i zawodowych popadł w alkoholizm i coraz bardziej pogrąża się w nałogu. W okolicy budowy popełniono morderstwo na młodej fryzjerce, Mirce. Wszyscy wskazują jako sprawcę człowieka „obcego”, kierowcę, który przyjechał tu do pracy. Sokor wierzy w jego niewinność i pragnie tego dowieść, by uratować porządnego człowieka przed być może najwyższym wymiarem kary. Walczy też o szansę dla siebie – otrząśnięcia się z alkoholowej depresji i powrotu do zawodu. Zostaje jednak wplątany w aferę gospodarczą. Z pomocą przyjaciela, literata Kubickiego, udaje mu się oczyścić z podejrzeń i doprowadzić do pomyślnego finału sprawę o gwałt i morderstwo.
POLOWANIE NA KRÓLA LIRA
- Film fabularny – telewizyjny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1987
- Premiera: 1993. 05. 02
- Dane techniczne: Barwny. 82 min.
Znani warszawscy aktorzy, Katarzyna Karpiel i Roman Birecki, przyjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, w którym mieszka mecenas Sokor. Tutejszy teatr wystawia „Króla Leara”, a gwiazdy stołecznych scen mają wystąpić w sztuce gościnnie. Wieczorem w mieszkaniu mecenasa zjawia się Katarzyna Karpiel – była żona Sokora, obecnie kochanka Bireckiego. Zdenerwowana opowiada, że w trakcie próby generalnej jej partner, który miał zagrać rolę tytułową, zniknął w nie wyjaśnionych okolicznościach. Oczywiście, premiera zostaje odwołana. Na prośbę byłej żony i dyrektora teatru Sokor podejmuje prywatne śledztwo. Ustala listę osób, którym mogło zależeć na zniknięciu lub nawet śmierci Bireckiego. Wśród podejrzanych są: Paulajtis, maszynista w teatrze, kuzyn zaginionego, narzeczony Mirelli – aktorki, którą gwiazdor z Warszawy bardzo się zainteresował, reżyser sztuki, któremu Birecki zarzucił niedostatek umiejętności, wreszcie brygadzista teatralny, który od ponad roku otrzymywał od aktora dolary. Mecenas-detektyw sprawdza kolejne tropy. Ciągle jeszcze ma nadzieję, że uda mu się znaleźć zaginionego aktora żywego.